Luthier Rıfat Türen El yapımı Bas Guitar "FLY BASS" "Birey Bakanay" "SETH BASS"

“Her şey bundan 3-4 sene önce yeni bir bas gitar hayaliyle başladı. Radikal şekilli gitarları sevdiğim bir gerçek. Her ikisi de Gibson’ın efsanevi başkanı Ted McCarty tarafından tasarlanmış olan Flying V ve Explorer gövde şekilleri, bas gitarlar da çokça kullanılmasa da en sevdiğim şekiller. Daha önce oldukça radikal bir bas gitarı Rıfat Türen’e yaptırmıştım, altı telli, Explorer gövde şekilli bir bas gitar ve ona Horus adını vermiştim.
yani Eski Mısır’da Gökyüzü tanrısının ismini. Bir de o ünlü Horus’un gözünü, 12.perdenin oraya oturtmuştuk. Şimdi sıra Flying V şeklinde bir bas gitara gelmişti, ismini bulmak zor olmadı: Seth yani karanlık ve kaos tanrısı. Eski Mısır Mitolojisinde bu kadar çok tanrı, bende de bu kadar bas yaptırma isteği oldukça, isim bulma konusunda pek zorlanmayacağım sanırım.

FLY Bas özelliklerine gelince,
Neckthrough 5 telli
Manyetikler DiMarzio Ultra Jazz V
Pasif ton ayarı (Fender ’62 Jazz bass düzeninde, yani her iki manyetiğin ses yüksekliği ve ton ayarı ayrı ayrı, ikili “stacked” kontrol düğmeleriyle)
Gövde kanatları dişbudak ağacı, göğüs kök ceviz ağacı, şeffaf cila, arka yüzeyde de bir kaplama
Bombeli ön ve arka yüzey, hava odacıklı gövde,
Ön tarafta, bej renk fileto (binding)
Açılı olarak burguluğa (headstock) monte edilmiş, çok hafif olan Gotoh res-o-lite siyah burgular,
Leo Quann Bad Ass V, siyah köprü
Gövde şeklinden dolayı otururken çalmak mümkün olmayacağından, Steinberger açılıp kapanan diz desteği (lap rest)
Kontrol boşluğu, her ne kadar manyetikler humbucker olsa da her ihtimale karşı radyo vs. dalgalar ses yapmasın diye “shielding” özel boya ile boyandı


Gotoh burgular ve. Aynı Horus’ta olduğu gibi bu basta da en uç kısımda, abanoz ağacından daha etli, kalın bir parça kullandık.
Luthier Rıfat Türen'e Sonsuz teşekkürler....